Prijzen

Wat kost een condensatieketel in 2026? Toestel, plaatsing en bijkomend werk

Het toestel is maar een deel van de rekening: rookgasafvoer, vermogen, bereikbaarheid van de stookplaats en de brandstof maken het verschil tussen een goedkope en een dure offerte.

Ontvang je offertes

· prijzen gecontroleerd in oktober 2026

Kort antwoord

Reken voor een condensatieketel met plaatsing op 2.500 tot 7.600 euro (richtprijs Bobex 2026); het toestel alleen kost 2.000 tot 6.500 euro. Een dubbelwandige rookgasafvoer (500 tot 2.500 euro) en eventueel een nieuwe gasaansluiting komen er vaak bij. Op een nieuwe gas- of stookolieketel betaal je sinds 29 juli 2025 21 % btw.

Condensatieketel: tot 5 offertes

Gratis dienstGeen verplichtingIn 2 minuten

Vraag 1 van 4
De woning in kwestie

Soort gebouw

Jouw statuut

  1. 1Je beschrijft je project
  2. 2Vakmensen uit je regio kunnen je terugbellen
  3. 3Je vergelijkt, zonder verplichting om te aanvaarden

Alle tarieven op een rij

PostRichtprijsEenheid
Condensatieketel, plaatsing inbegrepen2.500 tot 7.600 €geplaatst
Condensatieketel zonder plaatsing2.000 tot 6.500 €toestel
Condensatieketel op gas (toestel)2.000 tot 5.000 €toestel
Condensatieketel op stookolie (toestel)4.500 tot 7.500 €toestel
Plaatsing door de installateur500 tot 1.500 €forfait
Dubbelwandige rookgasafvoer500 tot 2.500 €forfait
Nieuwe gasaansluiting in een bestaand gebouw± 1.800 €per wooneenheid

Wat de prijs bepaalt

Gas of stookolie+2.000 tot 2.500 €

Een stookolie-condensatieketel is duurder dan een gasketel: brander, filter en aansluiting op de tank komen erbij. En hij mag alleen nog waar geen aardgasnet aan het gebouw ligt.

Schouw of gevelafvoer500 tot 2.500 €

Een oude schouw verdraagt de natte rookgassen niet; reken op een nieuwe afvoer.

Warm water erbijtot +2.500 €

Met een boiler voor warm water schuift de prijs op.

Een nieuwe gasaansluiting± 1.800 €

De aansluiting op het gasnet kost in een bestaand gebouw rond 1.800 euro per wooneenheid.

De stookplaats+10 tot 30 %

Een ketel die verhuist, een krappe kelder of leidingen die mee moeten, kosten extra uren.

Voorbeelden in cijfers

TypegevalRijwoning op aardgas, oude hangende ketel vervangen

Condensatieketel met plaatsing en een nieuwe buis in de schouw: 2.500 tot 7.600 € + 500 tot 2.500 €.

3.000 tot 10.100 €
TypegevalWoning op stookolie, gasleiding in de straat: overschakelen op gas

Aansluiting Fluvius, nieuwe gasketel en tank buiten gebruik: ± 1.800 € + 2.500 tot 7.600 € + 700 tot 1.500 €.

5.000 tot 10.900 €
TypegevalLandelijke woning zonder gasnet, stookolieketel vervangen

Stookolie-condensatieketel, plaatsing en rookgasafvoer: 4.500 tot 7.500 € + 500 tot 1.500 € + 500 tot 2.500 €.

5.500 tot 11.500 €

Tips om je budget onder controle te houden

  • Plan de vervanging buiten het stookseizoen, als installateurs meer ruimte hebben.
  • Een correct gedimensioneerde ketel is goedkoper en efficiënter dan een overgedimensioneerde.
  • Vraag een offerte waarin radiatoren, kranen en thermostaat apart staan: die kunnen aan 6 % btw, de ketel zelf aan 21 %.
  • Vraag ook een prijs voor een hybride: 6 % btw op de warmtepomp en Mijn VerbouwPremie.

Raming: condensatieketel

Prijsvorken 2026, materiaal en plaatsing inbegrepen, vóór premies. Een raming, geen offerte.

Lage raming2.000 €
Middenraming3.500 €
Hoge raming5.000 €
Vraag offertes aan voor dit project

Nog een vraag?

Hoeveel btw betaal je op een condensatieketel?

Nee: sinds eind juli 2025 gaat een fossiele ketel aan 21 %. Het verlaagde tarief blijft wel mogelijk voor onderhoud, herstelling en de onderdelen van de kring.

Is een condensatieketel nog toegelaten in 2026?

In een bestaande woning wel. Bij nieuwbouw is een aardgasaansluiting voor vergunningsaanvragen vanaf 2025 verboden, dus daar komt geen gasketel meer. Een nieuwe stookolieketel mag alleen nog in een bestaand gebouw zonder aardgasnet aan de woning.

Wat is de levensduur van een cv-ketel?

Met het verplichte onderhoud gaat een condensatieketel doorgaans vijftien tot twintig jaar mee. Hou daar rekening mee: wie nu een ketel kiest, zit er tot na 2040 aan vast, terwijl gas door accijnzen en ETS2 duurder wordt.

Een verwarmingsinstallateur vinden in België

Een paar bedrijven uit de regio die de plaatsing van een condensatieketel op gas op zich kunnen nemen, volgens de Kruispuntbank van Ondernemingen (KBO); de gecontroleerde fiches voor deze dienst staan bovenaan. Wat elk bedrijf precies doet, check je best zelf.

Fiche

Compagnie générale de Chauffage à Distance

Kruisstraat 72, 1050 Elsene

Sinds 1978
Fiche

Dessers Georges

3511 Hasselt

Sinds 1966
Fiche

Mazoutechnic

Olmkruidlaan 2, 1020 Brussel

Sinds 1958
Fiche

Hydor

Hundelgemsesteenweg 363, 9050 Gent

Sinds 1959
Fiche

Ets. T.L. Collin

Maarschalk Fochlaan 83, 1030 Schaarbeek

Sinds 1968
Fiche

Huis Hertsens - Maison Hertsens

Korenmarkt 8, 2800 Mechelen

Sinds 1933

Geraadpleegde bronnen: Bobex, Prijs 2026: wat kost een nieuwe verwarmingsketel (gelezen op 26/10/2026) · Bobex, condensatieketel: prijzen van toestel, installatie en rookgasafvoer (gelezen op 26/10/2026) · Vlaanderen.be, Vlaanderen stapt af van fossiele brandstoffen (aansluitkost, accijnzen) · FOD Financiën, circulaire 2025/C/47 over de btw op verwarmingsketels op fossiele brandstoffen

Je project verdient meer dan één offerte

Zonder kosten of verplichtingen: leg je werken voor aan verwarmingsinstallateurs uit je regio.

Ontvang je offertes
Offertes vergelijken
Vraag een gratis offerte aan